Strona startowa portalu Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie
Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska » Badania Naukowe » Laboratoria i aparatura » Laboratorium tomografii i spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego
Katedra Surowców Energetycznych, paw. A-0, III p., pok. 305, 306
Badania Laboratorium koncentrują się na aspektach teoretycznych i aplikacyjnych dotyczących wykorzystania zjawiska Magnetycznego Rezonansu Jądrowego (MRJ) i metod komplementarnych, w geofizyce i geologii, biomedycynie, chemii i inżynierii materiałowej do badania systemów porowatych. W szczególności dotyczy to obrazowania dyfuzji cząsteczek wody w obecności heterogenicznych gradientów pola magnetycznego z wykorzystaniem technik takich jak DWI, DTI, BSD-DTI, jak również badania populacji protonów (1H) w różnych układach porowatych w wysokich i niskich polach magnetycznych z zastosowaniem technik relaksometrii spinowo-sieciowej, T1 i spinowo-spinowej, T2.
Prowadzimy szeroką gamę badań dotyczących struktury porowej skał i innych materiałów porowatych spotykanych w biologii, medycynie i inżynierii materiałowej. Specjalizujemy się w badaniach MRJ w niskim polu magnetycznym, a także w bardzo wysokim gradiencie pola magnetycznego. Prowadzimy również aktywną współpracę z laboratoriami wyposażonymi w skanery kliniczne oraz przedkliniczne działające w wysokim i bardzo wysokim polu magnetycznym. Zajmujemy się także analizą i integracją wyników otrzymanych z badań MRJ z danymi pochodzącymi z wykorzystania innych metod fizycznych, takich jak mikrotomografia CT, porozymetria rtęciowa, etc.
dr hab. Artur T. Krzyżak
tel. +48.12.617.52.91, e-mail: akrzyzakn@agh.edu.pl
mgr inż. Weronika Mazur
tel. +48.12.617.40.66, e-mail: weronika.mazur@fis.agh.edu.pl
Strona internetowa: www.nmrlab.agh.edu.pl
All rights reserved © 2019 Akademia Górniczo-Hutnicza